Årets første udklædningsfest, fastelavn, er en god forretning for den danske detailbranche. Den slår stadig Halloween, som ellers er ved at komme godt med. I følge supermarkederne fodobles salget af kostumer og andre halloween-relaterede varer år for år. Det skriver TV2 finans.
Fastelavn er dog stadig den største højtid, slår kommunikationschef hos De Samvirkende Købmænd, Claus Bøgelund Nielsen, fast.
- Fastelavn medvirker alle i - også de små børn, og så er det også en langt mere rodfæstet tradition, hvor både salget af kostumer og af saftevand, fastelavnsboller, pandekager og alt muligt andet går i vejret. Og så ligger den også typisk op ad vinterferien, så der bliver også holdt fastelavn på skolerne - hvor Halloween er noget, man holder i fritiden, forklarer Claus Bøgelund Nielsen til TV2.